Завдяки скринінгу ми не бачимо пацієнток з раком грудей 3-4 стадії – німецький фахівець


Опубликованно 13.04.2018 19:15

Завдяки скринінгу ми не бачимо пацієнток з раком грудей 3-4 стадії – німецький фахівець

У Німеччині вже багато років проводиться скринінгова програма для ранньої діагностики раку грудей: в рамках програми всі жінки з 50 до 70 років можуть безкоштовно проходити мамографічне обстеження раз на два роки. Як у розмові з кореспондентом NEWS.am Medicine розповіла онколог і гінеколог Корнелія Лідтке, завдяки цьому скринінгу раку грудей у більшості пацієнток діагностують на ранніх стадіях, а пацієнтки з раком 3-4 стадії зустрічаються вкрай рідко.

Контроль якості при скринингах, за словами фахівця, проводиться дуже серйозний: радіолог нічого не повинен знати про пацієнтку – ні її вік, ні її анамнезу. Так, як пояснила фахівець, радіолог буде максимально об'єктивним, вивчаючи мамографічні знімки. Якщо радіолог буде знати, що пацієнтка, наприклад, – літня жінка, у сім'ї якої були випадки раку грудей, або, навпаки, молода жінка 30 років, це може вплинути на його трактування побаченого на знімках. Більш того, якщо у радіолога немає 100%-ної впевненості в тому, що він бачить, він повинен обов'язково запитати думки колег.

За словами Корнелії Лідтке, скринінгова програма дійсно знижує поширеність раку грудей, так як багато випадків вдається діагностувати ще на стадії передраку. Більше того, участь у скринінгу знижує ризик смерті від раку грудей, адже хворобу вдається виявити на ранніх стадіях, коли вона ще себе не проявляє.

Зрозуміло, це ще не означає, що пацієнток з раком грудей 3 або 4 стадії німецькі лікарі ніколи не бачать: як зазначила Корнелія Лідтке, скринінг – не обов'язковий захід, і, на жаль, знаходяться жінки, які в ньому не беруть участь. Більш того, бувають пацієнтки, які довгі роки вперто не помічають пухлин в грудях і звертаються до лікаря, тільки коли проблему стає вже неможливо ігнорувати. Однак такі випадки – рідкість. Серед тих же, хто регулярно бере участь у скринінгових обстеженнях, запізнілих випадків не буває: як пояснила фахівець, навіть якщо рак у пацієнтки починає розвиватися між двома скринінгами, він, як правило, не встигає досягти 3 стадії до моменту другого скринінгу, завдяки чому прогнози бувають цілком благополучні.

Як зазначила фахівець, в країнах, де скринінгових програм немає, рак грудей, як і інші види раку частіше виявляють на більш пізніх стадіях. На думку лікаря, якщо впровадити таку програму і у Вірменії, це може помітно підвищити виживаність пацієнток з раком молочної залози.



Категория: Новости