Вчені: вагітність погіршує пам'ять і інші функції мозку
Опубликованно 16.01.2018 16:43
Вагітність негативно позначається на когнітивних функціях майбутніх матерів, у тому числі на пам'яті, з'ясували вчені з університету Дікіна в Австралії. Втім, помітний цей ефект в основному тільки самим матерям та їх найближчому оточенню. Дослідження було опубліковане в журналі Medical Journal of Australia.
За заявами вчених, від погіршення когнітивних функцій під час вагітності страждають чотири з п'яти жінок.
Погіршення пам'яті при вагітності, «мамнезия», знайоме багатьом майбутнім матерям. Вони відзначають, що з'явилася неуважність — не можуть пригадати, куди поклали ту чи іншу річ або під час якого-небудь заняття забувають, що ж вони робили.
Також вагітні жінки регулярно відзначають, що частіше втрачають нитку розмови, їм складніше зосередитися і, щоб залишатися організованими, їм доводиться робити нотатки. Деяким буває складно навіть зосередитися на читанні.
Дослідники провели мета-аналіз 20 досліджень, присвячених цьому явищу, за останні 10 років. Також вони розглянули роботи, зачіпають і інші когнітивні функції. Всього у дослідженнях взяли участь 1230 жінок — 709 вагітних та 521 не вагітних.
В цілому, у вагітних жінок когнітивні функції виявилися помітно гірше, ніж у не вагітних.
Загальні когнітивні здібності, пам'ять і виконавчі функції значно погіршувалися протягом третього триместру вагітності (у порівнянні з вагітними жінками), — відзначають автори роботи. Також, довгострокові дослідження виявили погіршення загальних когнітивних функцій і пам'яті під час перших двох триместрів.
«Вагітні жінки часто повідомляють, що їм стає складніше займатися кількома справами одночасно», — пояснює професор Лінда Бірн, одна з авторів роботи.
Результати узгоджуються з отриманими раніше даними про те, що у вагітних жінок скорочується кількість сірої речовини головного мозку, обсяг якого безпосередньо пов'язаний з пам'яттю.
«Схоже, причина, по якій у вагітних зменшується обсяг сірої речовини в тому, що його містять, області мозку починають використовуватися для інших завдань, пов'язаних з вихованням малюка — створення зв'язку матері та дитини і соціального пізнання», — вважає Бірн.
Тим не менш, вчені зазначають, що навіть при погіршенні пам'яті і когнітивних функцій вони все одно не падають нижче норми.
«Ці невеликі погіршення під час вагітності будуть помітні хіба що самим вагітним і, можливо, їх найближчому оточенню. Вони будуть проявлятися як незначні провали в пам'яті — наприклад, вагітна може забути про візит до лікаря, — пояснює головний автор дослідження Меліса Хайден. — Але більш виражені наслідки, такі, як зниження продуктивності праці, малоймовірні».
Бірн закликає інтерпретувати результати дослідження з обережністю.
«Ми не говоримо про погіршеннях, здатних серйозно перешкодити вагітним жінкам займатися повсякденними справами або працювати. Йдеться радше про те, що вони відчувають себе не так, як зазвичай», — зазначає вона.
Категория: Новости