Пневмонія? Сепсис? Причина смерті 29-річної породіллі в Єревані залишається невідомою
Опубликованно 27.06.2020 23:18
9 червня рідні останній раз говорили з Сатенік. Вона була слабка, але в свідомості, всіх дізнавалася. Навіть згадала, що забула привітати подругу з днем народження.
Рідні хотіли сподіватися, що все найстрашніше вже позаду і що вона все ж таки вибереться. Цього дня передували 40 днів пекла, як описали їх рідні: стан 29-річної Сатенік Аталян то поліпшувалося, і здавалося, що вона вже йде на поправку, то різко погіршувався.
На наступний день, 10 червня, Сатенік померла – через 42 дні після народження дитини. Свою новонароджену дочку наживо вона так і не побачила.
Що ж сталося з Сатенік?
Сона, мама Сатенік, розповіла кореспонденту NEWS.am Medicine, що під час і першої, і другої вагітності її дочка справно ходила на консультації в МЦ «Шенгавіт» і робила все, що говорили їй лікарі.
«Останній раз Сатенік ходила на консультацію 20 квітня, пройшла ряд досліджень, їй також зробили УЗД і сказали, що і вона, і дитина здорові», - розповіла Сона.
Однак 29 квітня ближче до вечора самопочуття Сатенік раптом погіршився: тиск підскочив до 130/80, почалася блювота.
Стурбована Сатенік відразу ж відправилася в пологовий будинок, де стояла на обліку. У эпикризе, виданому в медцентрі, написано, що при вступі у неї діагностували тяжку прееклампсію, жовчокам'яна хвороба, хронічний холецистит та аліментарний панкреатит. Досі не зрозуміло, чи була хоч одна з цих хвороб у Сатенік чи ні.
Акушер-гінеколог Аракс Акопян, яка вела вагітність Сатенік, вирішила провести екстрене кесарів розтин тієї ж ночі. Операцію провели під загальною анестезією, і народилася недоношена дівчинка – на 35 тижні вагітності.
Вже після операції з'ясувалося, що у Сатенік, набряк легенів, двостороння пневмонія, гострий респіраторний дистрес-синдром, сепсис і септичний шок. Всі ці діагнози не мали нічого спільного з тими, що написали в эпикризе при вступі.
Підозрюючи у Сатенік коронавирусную інфекцію, їй двічі зробили тест на коронавірус. Результати були негативними.
Вранці 1 травня Сатенік реанімобілем перевезли в МЦ «Астхік». До цього часу її температура вже піднялася до 40 градусів, і ніякими ліками її не вдавалося збивати. Її стан оцінювався як дуже важкий: двостороння пневмонія, дуже високий рівень азоту в крові, небезпечно низький артеріальний тиск.
До 10 травня Сатенік дуже повільно йшла на поправку.
«Є навіть кілька фотографій, де її посадили на інвалідне крісло... Ми так раділи. Навіть йшли розмови про те, щоб перевести її в палату», - згадують рідні дівчини.
Однак після 10 травня стан Сатенік різко погіршився: тиск знову впало, температура знову піднялася до небезпечних відміток. Чому вона йшла на поправку і чому їй знову стало погано – ніхто з лікарів не розумів. Говорили, що у Сатенік так званий акушерський сепсис, у якого теоретично може бути багато причин. Були проведені десятки аналізів на різні інфекції, і жодного разу не було отримано результату, за який можна було вхопитися.
12 травня вирішено було скликати консиліум за участю багатьох відомих фахівців з різних клінік Єревана. На обговоренні постало питання про необхідність видалення матки, хоча раніше лікарі говорили, що матка після операції була в повному порядку. За даними рідних, думки учасників консиліуму розділилися: деякі стверджували, що потрібно видалити матку, інші – що не потрібно.
Матку в підсумку все ж вирішили видалити. Керівник відділення реанімації сказала, що, якщо не видалити, шансів на виживання ні, а якщо видалити, є хоча б 10-15%-ний шанс.
Стан Сатенік після операції не покращився, але лікарі твердили, що матку в будь-якому випадку повинні були видалити, правда, рідні дівчини так і не зрозуміли, навіщо; вони не знають, відправили чи віддалений орган на гістологічне дослідження та була в нім знайдена якась інфекція.
Через якийсь час стан Сатенік знову почало повільно поліпшуватися, і 25 травня її відвезли в Другу лікарню, де її оглянув невропатолог Ованнес Манвелян. До того часу лікарі говорили, що найстрашніше вже позаду, але Сатенік не могла рухати ногами, тому і потрібна була консультація невропатолога.
Невропатолог призначив Сатенік дуже дорогий препарат. З розмови з ним рідні вирішили, що це препарат, який допоможе повернути рухливість ніг дівчини, але пізніше з'ясувалося, що ліки містило імуноглобуліни для боротьби з інфекціями.
Через 3 дні після лікування цим препаратом стан Сатенік знову почав погіршуватися, температура знову піднялася.
5 червня у Сатенік відбулося внутрішнє кровотеча – один з судин, зашитих після видалення матки, лопнув. Її знову довелося прооперувати, щоб зупинити кровотечу.
10 червня Сатенік померла.
У рідних дівчини залишається безліч питань, на які вони відповідей поки не отримали: були здійснені медичні помилки під час кесаревого розтину? Могла інфекція, занесена під час кесаревого розтину, стати причиною сепсису і такого різкого погіршення стану? З якої причини у неї розвинулися пневмонія (на яку не було і натяку незадовго до того нещасливого дня) і сепсис? Навіщо їй видалили матку і була виявлена в матці інфекція? Якщо так, як вона там опинилася? Міг препарат з імуноглобулінами погіршити стан Сатенік і призвести до летального результату?
Рідні дівчини сподіваються, що призначена судмедекспертиза хоч щось прояснить.
«Ми хочемо, щоб правда перемогла, і, якщо в події є вина конкретних людей, вони повинні бути покарані. Її це, звичайно, не поверне, але, можливо, зможе вберегти інших молодих жінок від такої ж долі», - сказала мама Сатенік.
З Слідчого комітету NEWS.am Medicine повідомили, що за фактом смерті породіллі в медичному центрі «Астхік» порушено кримінальну справу за статтею 130 частина 2 Кримінального кодексу
РА і передано в Адміністративний відділ Малатия-Себастия слідчого управління Слідчого комітету РА.
В даний час ведеться розслідування.
«Робляться слідчі і судові дії для забезпечення об'єктивного, повного і всебічного розслідування обставин справи», - повідомили в Слідчому комітеті.
Категория: Новости