Мистецтво, змінює соціальні норми: Вірменська художниця малює портрети жінок, які перемогли рак грудей


Опубликованно 03.10.2019 23:50

Мистецтво, змінює соціальні норми: Вірменська художниця малює портрети жінок, які перемогли рак грудей

Багато жінок, яким в ході лікування раку довелося пройти через мастектомію, думають, що без грудей вони більше не жінки. Новий проект художниці Маріам Мугдусян, в рамках якого вона малює портрети жінок, які перемогли рак молочної залози, покликаний довести, що це далеко не так: жінка завжди залишається жінкою, і вона завжди прекрасна.

Про проблему раку художниця знає не з чуток: у минулому році у неї діагностували рак щитовидної залози. Тоді вона вперше задумалася про проблему раку і про те, як ця хвороба і її лікування можуть позначитися на зовнішності.

«Готуючись до операції, я стояла перед дзеркалом і думала, що на моїй шиї залишиться шрам... А потім раптом зловила себе на думці: «Про що ти взагалі думаєш?!»» - розповіла Маріам Мугдусян в бесіді з кореспондентом NEWS.am Medicine.

На шиї після операції дійсно залишився шрам, але негативних почуттів він тепер не викликає: навпаки, Маріам зізнається, що навіть любить цей шрам.

Відновлюючись після операції, вона думала про те, через що проходять пацієнтки з іншими видами раку. Її увагу зупинилося на проблемі раку грудей, адже груди завжди вважалася символом жіночності, і напевно жінки сильно переживають, дізнавшись, що їм потрібна операція, в ході якої, можливо, груди доведеться видалити.

«З давніх пір груди вважається символом жіночності, і це не тільки відбивалося в мистецтві – саме мистецтво створювало в наших головах цей зв'язок».

Деякі жінки, як дізналася Маріам, навіть відмовлялися від лікування зі страху втратити груди. Особливо це актуально для старшого покоління, сучасні молоді жінки більш тверезо і раціонально оцінюють ситуацію.

Цей проект, як зазначила художниця, переслідує кілька цілей. Він покликаний змінити сприйняття краси і жіночності, показати, що жінка залишається жінкою і після мастектомії.

«Я думаю, що мистецтво повинно змінювати соціальні норми. Мистецтво – один з наймогутніших інструментів зміни соціальних норм. І якщо ви, дивлячись на цю картину, думаєте, що вона красива, значить, я домоглася, чого хотіла», - сказала художниця.

Інша мета проекту – поширювати грамотну інформацію про рак, про важливість скринінгових досліджень та ранньої діагностики. Чим раніше виявлено захворювання, тим більше шансів від нього вилікуватися.

«У багатьох з нас неправильні, неграмотні уявлення про рак. Нам здається, що це вирок. Я знаю, про що кажу, бо сама через це пройшла. Коли дізнаєшся, що в тебе рак, тобі здається, що все, тобі кінець. Якщо б у мене тоді було більше інформації, я б змогла адекватніше оцінити свої шанси на одужання і зберегла б собі та своїм рідним чимало нервових клітин. Адже є так багато успішних випадків! Мій проект покаже, що перемога над раком можлива і що життя після цієї перемоги триває», - сказала художниця.

Всього в рамках проекту планується 10 портретів, один з яких вже готовий, ще 5-на підході. За словами художниці, на всіх картинах будуть сильні жінки – справжні переможниці, які з глузуванням дивляться на смерть і готові боротися за своє життя.

На готової картині можна побачити красиву жінку, яка пройшла через мастектомію. На місці шрамів у неї фенікс.

«Ця картина показує, що ця жінка залишається жінкою і після операції на грудях. Я зовсім не намагалася показати, що у цієї жінки немає грудей. Я хотіла показати, що вона все ще прекрасна», - розповіла художниця.

Деякі жінки на картинах будуть голі, інші – ні. Так чи інакше, всі картини будуть підкреслювати красу і жіночність.

«Моя мета – зовсім не шокувати глядачів. Для мене як для художника цей проект – серйозний виклик – треба знайти такі рішення, щоб у людей, що розглядають картини, не було шоку, щоб вони змогли побачити красу. Тому шрами замінюються дивними птахами, квітами...»

Коли всі картини будуть готові, Маріам планує організувати виставку. З кожною картиною глядачам представлять історії жінок, зображених на них. Осіб деяких жінок на картинах може бути не видно, але всі історії – справжні. Буде також одне порожнє полотно – «портрет жінки, яку не встигла намалювати».



Категория: Новости