Чому жінкам під час ПМС хочеться їсти шкідливу їжу?
Опубликованно 04.07.2019 18:54
Передменструальний синдром (ПМС) – це комплекс симптомів, що виникають у жінок за 2-10 днів до початку менструації. Вчені зафіксували понад 150 різних симптомів, характерних для ПМС. Вони включають фізичні, емоційні, поведінкові і когнітивні зміни.
Найпоширеніші симптоми ПМС – потяг до певної їжі (як правило, мова йде про жирної і солодкої їжі), коливання настрою, дратівливість, тривожність, напругу, смуток, депресія.
Як передає Science Alert, з тягою до певних продуктів під час ПМС стикалися 97% жінок. Відомо також, що жінки схильні є на 500 зайвих калорій в день більше під час лютеїнової фази менструального циклу (це період після овуляції до початку наступних місячних) порівняно з фолікулярною фазою.
Чому ж так відбувається?
Вчені висувають три теорії, що пояснюють тягу до солодкого і жирного під час ПМС. Згідно першої теорії, жінки неусвідомлено вибирають такі продукти, адже вони дозволяють підвищити рівень серотоніну – з'єднання, яке дає відчуття радості і благополуччя.
Відповідно до іншої теорії, це цілком усвідомлений вибір, покликаний поліпшити настрій і впоратися з голодом.
Третя теорія пояснює все гормонами: жінки більше їдять, коли знижений рівень естрогену і підвищений рівень прогестерону.
Категория: Новости