Як відрізнити діамант від фіанітів у кільці: зовнішні відмінності та властивості
Опубликованно 14.04.2019 00:12
Прикраси з діамантами вважаються одними з найдорожчих. Проте, найчастіше недобросовісні продавці намагаються продати ювелірний виріб, замінивши натуральні камені штучними або не коштовними. Щоб не бути обманутим і не придбати дорогу підробку, важливо знати, як відрізнити діамант від фіанітів в кільці або іншому аксесуарі.
Основні особливості
Діамант - це камінь природного походження, який отримують за допомогою оброблення алмазу. Кожен з них має строго певне число граней - усього 57. Саме таку кількість максимально можливо заломлює світлові промені, завдяки чому камінь неймовірно переливається і блищить.
Оскільки алмаз є одним з найміцніших природних утворень, то навіть при сильному механічному чи фізичному впливі діамант не дряпається.
В середньому вартість одного каменю вагою 1 карат коливається від 50 до 500 тисяч рублів. Ціна більшою мірою залежить від його чистоти. Оскільки вона в будь-якому випадку висока, людей цікавить питання, як відрізнити діамант від фіанітів в кільці або інших прикрасах. Такими можуть бути сережки, пояси, кулони, підвіски та інше.
Фіаніт - це камінь штучного походження, який винайшли радянські вчені. Вирощується кристал в лабораторних умовах. Він прозорий, але за допомогою всіляких добавок на етапі виробництва набуває будь-який потрібний відтінок. З першого погляду відрізнити його від діаманта досить складно. Однак, придивившись, можна виявити кілька невідповідностей. Далі в статті розглянемо, чим фіаніт відрізняється від діаманта зовні.
При оцінці вартості ювелірного виробу цей камінь практично ніколи не береться в розрахунок, враховується виключно вагу дорогоцінного металу. Однак фіаніт не варто скидати з рахунків. Він широко використовується при виробництві біжутерії. Головною перевагою каменю вважається те, що він може імітувати практично всі дорогоцінні мінерали. Чим відрізняються камені
З першого погляду можна констатувати факт, що фіаніт схожий на діамант, відрізнити їх один від одного непрофесіоналові досить складно, але можливо. Існує безліч способів перевірити справжність каменю. Деякими з них можна скористатися прямо перед покупкою в магазині або в домашніх умовах.
Розглянемо властивості, на які варто звернути увагу при порівнянні: Камінь ретельно оглядається в ювелірному виробі. Якщо на ньому присутні дрібні подряпини, блиск в тіні менш яскравий, можуть зустрічатися вкраплення – це, швидше за все, діамант. Такі властивості пояснюються його природним походженням. Твердість. Щоб випробувати її, різким рухом каменем проводять по склу. Діамант залишить після себе явний слід, при цьому сам не постраждає. У свою чергу, фіаніт може не впоратися зі скляною поверхнею і сам оцарапается або розколеться. Хоча цей метод може і не спрацювати. А ось якщо діамантом провести за фианиту, залишиться подряпина. Просвіт. Даний метод перевірки підходить для великих екземплярів. Для цього камінь підносять до променів денного світла. Якщо він справжній, промені через нього не пройдуть - крізь діамант можна розгледіти тільки каламутну точку. Температура. Ще один експрес-спосіб відрізнити штучний камінь від натурального - це затиснути його в долоні. Перший швидко нагрівається від тепла рук, а другий завжди залишається трохи прохолодним. Пар. Якщо подихати на камені, фіаніт запітніє, а діамант залишиться чистим. Форма. Досвідчені ювеліри знають, як візуально відрізнити діамант від фіанітів. Потрібно лише поглянути на екземпляр. Оскільки діамант створений природою, він має незначні шорсткості, а фіаніт, навпаки, відрізняється ідеально гладкою поверхнею, злегка згладженими ребрами. Клейкість. Досить цікавий спосіб перевірити натуральність каменю - це капнути на нього трохи олії і прикласти до скла найбільшою стороною. Діамант без праці прилипне, фіаніт впаде. Прозорість. Якщо опустити чистий діамант у склянку, наповнену водою, і подивитися на нього збоку, камінь не буде видно.
Далі розглянемо докладно, як відрізнити діамант від фіанітів в кільці або іншому ювелірному виробі. Оцінка прозорості
Щоб відрізнити діамант від фіанітів в кільці, давно подарованому або перейшов у спадок, досить поглянути на виріб неозброєним оком. Натуральні камені навіть через багато років не потьмяніють. Якщо ж це сталося, значить, вони синтетичного походження.
Ще один спосіб оцінити прозорість - це спробувати покласти камінь на друкований текст. Крізь фіаніт букви будуть чітко помітні, а от крізь діамант не вдасться нічого розгледіти.
Оцінити прозорість натурального каменю можна також за допомогою лупи з двадцятикратною збільшенням. Виріб розглядають під природним світлом. Якщо видно, як промені роздвоюються від граней, значить, це фіаніт. Діамант не має такої особливості. Перевірка маслом і водою
Перевірити чистоту каменю за допомогою води можна виключно у випадках, коли він не вставлений у виріб і безбарвний. Тільки в цьому випадку при опусканні в склянку з водою він практично повністю візуально зникає. Звідси пішло відоме вираження «діамант чистої води». Простіше кажучи, в ній він стає абсолютно прозорим. Фіаніт ж буде виблискувати всіма кольорами веселки, відзначаючи свою присутність.
Якщо ж діамант має навіть ледве вловимий відтінок, можна скористатися іншим, не менш ефективним способом. Оскільки фіаніт відрізняється високою щільністю, потрапляючи на нього, тваринний жир розщеплюється на дрібні краплі. На діаманті ж він зберігається цілісною субстанцією. Твердість і теплопровідність
Перевага діаманта над фианитом полягає в його високій міцності. Вона на 15% перевищує твердість штучного каменю. Якщо потерти діамант наждачним папером, на ньому не залишиться і сліду, а от синтетичний камінь неабияк подряпається. Звичайно, якщо виявиться, що у прикраса вставлені фіаніти, буде прикро, оскільки вставки постраждають. Більш прийнятним способом перевірки натуральності каменю є теплопровідність.
Для цього потрібно опустити кулак із затиснутим у ньому каменем у воду - з'явиться відчуття, ніби рука намылена. Цей ефект обумовлений властивостями, притаманними тільки натуральним каменям - вони абсорбують гази у воді. Фіаніт не володіє такою здатністю. Оцінка форми і подвійний ефект
При виявленні підробки фахівці в першу чергу звертають увагу на форму і зовнішній вигляд каменя. Легкі нерівності можуть бути створені тільки природою, на відміну від ідеально рівній поверхні, яку зробив чоловік. Більш того, на штучному камені неможливо створити такі гострі, чіткі межі, як при обробці алмазів.
Подвійний ефект спостерігається тільки у синтетичних каменів. Побачити його можна, розглянувши мінерал при денному світлі за допомогою лупи з двадцятикратною збільшенням. Потоки світла, потрапляючи на камені, роздвоюються - це характерне для фіанітів властивість. Діамант ніколи не спотворить промені, вони завжди будуть залишатися одинарними. Спеціальний прилад
Такий пристрій часто називають діамант-тестером. Воно має різні модифікації, що дозволяє визначити справжність каменів і виявити кількість їх у кожному окремому ряду конкретного прикраси.
Якщо прилад досліджує тільки теплопровідність каменю, то тут можна помилитися, тому що у діаманта є схожий за даним властивості побратим. Він називається муассанит. Це синтетичний камінь, створений за програмою створення не природних діамантів. Він має на 90% схожу з дорогоцінним примірником теплопровідність.
Існують тестери, що визначають справжність каменю за його показником заломлення. Муассанит відрізняється великим його коефіцієнтом, ніж алмаз. Якщо прилад призначений для роботи виключно з відполірованими екземплярами, то при перевірці не огранованого самородка пристрій не видасть ніяких результатів.
Саме тому кращими тестерами вважаються ті, які здійснюють перевірку відразу за двома показниками - теплопровідності і світлопропусканні. Візуальний огляд
Визначити походження вставки в оздобленні можна самостійно по маркуванню. Дорогоцінні камені завжди мають відповідну ограновування і поміщаються в оправу з благородних металів. Наприклад, великою популярністю користуються кільця з білого золота з діамантом. На виріб ставлять спеціальні знаки для визначення автентичності.
Якщо діамант поміщений у відкриту оправу, він буде переливатися на світлі, даючи можливість побачити межі нижньої частини каменю. Якщо вони покриті дзеркальним складом, то це є першою ознакою підробки. Купувати таку прикрасу не рекомендується. Скільки доведеться віддати?
Вартість аксесуарів залежить не тільки від кількості і якості металу, з яких вони виготовлені. Більшою мірою - від ваги та чистоти вставок.
Жіночі каблучки з фианитом користуються великою популярністю завдяки доступній ціні і широкій колірній гамі штучного каменю. Мінімальна ціна на срібні вироби з вагою вставок 0,04 карата складає приблизно 8500 руб.
А ось, наприклад, кільце з білого золота з діамантом вагою 0,51 карата вже буде коштувати від 116000 руб. Різниця в ціні очевидна, тому важливо вміти визначати походження каменю, а купувати прикраси потрібно тільки в спеціалізованих ювелірних салонах.
Світлана Фунтова
Категория: Мода