Цирконій і фіаніт: що дорожче, що краще і чому відрізняються


Опубликованно 13.04.2019 00:26

Цирконій і фіаніт: що дорожче, що краще і чому відрізняються

Більшість бажаючих придбати ювелірні прикраси нерідко задаються питанням, що дорожче - цирконій або фіаніт. Стикаються при цьому з такими назвами, як цирконій, циркон і фіаніт. Цими словами оперують продавці прикрас, часто не розуміючи наявних відмінностей. Реально це три абсолютно різних мінералу. Цирконій - рідкісний метал, у ювелірному виробництві не застосовується. Його штучний аналог, кубічний цирконій, називають фианитом. Циркон - природний дорогоцінний камінь, в природі рідкісний і дуже цінний. Цирконій - метал

Цирконій - хімічний елемент таблиці Менделєєва, з атомним номером 40. Це просте речовина, метал, колір - сріблясто-сірий. Серед його основних характеристик - висока пластичність і стійкість до корозії. У чистому вигляді цирконій в природі не існує. У перший раз був отриманий як діоксид лише в 1789 році внаслідок хімічних перетворень циркону, який є природним силікатом цирконію.

Історична довідка

Вільним від домішок чистий цирконій виділили тільки в 1925 році.

До теперішнього часу точного походження слова «циркон» не встановлено. Окремі дослідники вважають, що воно має свої витоки в арабському zarkun, що позначає кіновар, або походить від перського zargun (золотистий).

Найбільш великі поклади, родовища мінералів, що містять цирконій, знаходяться в Індії, Австралії, Бразилії, США. Простори Росії теж багаті на цей метал, на частку країни припадає майже 10% його світових запасів. Так, геологами встановлено, що руди з цирконієм практично в необмеженій кількості є на Кольському півострові, в магматичних виходах Хибинского масиву.

Сполук, які мають у своєму складі цирконій, у природі дуже багато. Однак він зустрічається лише в зв'язках з киснем, як окислів або силікатів. Основним мінералом, в яких він присутній, є самородна і дорогоцінний камінь циркон. Природний самоцвіт циркон

Циркон - це досить дорогий натуральний самоцвіт. Його вартість порівнянна з сапфіром. За своїм фізичним властивостям і природною красою не поступається більшості самоцвітів. Цей прозорий камінь має різні колірні відтінки. У нього сильний блиск. Раніше на Сході цю характеристику відзначали окремо, відносячи його до молодшого брата алмазу.

Ювелірні прикраси з цим самоцветом відомі з давніх часів. У середні століття ювеліри, не знаючи істинну фізико-хімічну природу циркону, відносили його до недосконалого і неразвитому природою алмазу. Відзначаючи значно меншу твердість каменю і не такий сильний блиск після ограновування. Те обставина, що алмаз до циркону не має ніякого відношення, є лише монокристалом металу цирконію, стало відомо набагато пізніше.

Циркон родом з магматичних порід. Його забарвлення визначають різноманітні хімічні елементи, які в ньому присутні. Ювеліри в основному віддають перевагу прозорим кристалами циркону. У яких колір рожевий, червоно-бурий і золотисто-жовтий.

Відомими різновидами циркону є: гіацинт червоно-коричневих або оранжевих відтінків, жаргон жовто-солом'яний, циркон зелений.

Природний циркон окремо як камінь в ювелірних магазинах практично не зустрічається. Основна видобуток цього мінералу здійснюється на південно-сході, в Таїланді, Бірмі, на о. Цейлон. Більшість ювелірних цирконів, родовища яких надзвичайно рідкісні, мають походження з алювіальних розсипів Шрі-Ланки, о. Мадагаскару і Таїланду.

Треба пам'ятати, що в ювелірній справі до прикрас з присутністю циркону потрібно підходити обережно. Цей камінь досить крихкий, може розбитися. Невеликі циркони можуть втрачати плескіт, якщо за ними не здійснювати відповідний догляд. Штучний камінь фіаніт

Фіаніт є штучним матеріалом, діоксидом цирконію. У нього кристалічна кубічна решітка. Основне застосування – ювелірна справа, де він виступає як імітатор дорогоцінних каменів. Особливою популярністю користуються кільця, сережки з фианитом.

Фіаніт, діоксид цирконію, за своїми хіміко-фізичними властивостями є нестабільним хімічним елементом. Його стабілізація досягається за допомогою добавок ітрію, кальцію, оксидів марганцю.

У фіанітів високий показник заломлення світла, близьке до алмазного. Внаслідок цього не фахівці не завжди можуть відрізнити його від цього коштовного каменю.

Отримують фіаніти хімічним шляхом, за допомогою промислової кристалізації. Спочатку цей мінерал безбарвний, кольорові відтінки якого додаються включенням перехідних та рідкісноземельних елементів.

Так, помаранчеві, жовті і червоний кольору надає додавання церію. Хром забарвлює фіаніт в зелений колір, неодим - пурпурний. Метал титан забезпечує кристалу золотисто-коричневий відтінок, а ирбит фарбує в рожевий колір. Походження, історія назви

Своїй назві фіаніт зобов'язаний Фізичного інституту Академії наук СРСР. Саме фізики цієї структури синтезували його в 1975 році.

Спочатку вчені проводили експерименти для створення кристалів, здатних поліпшити оптичні властивості лазера. Їх роботи призвели до того, що був створений мінерал, що зовнішнім виглядом нагадує алмаз. Але практичного застосування в лазерних технологіях не знайшов. Однак став одним з найпопулярніших світових імітаторів самоцвітів. Внаслідок того, що він має штучне походження, дорогоцінним каменем не є.

Однак ця назва закріпилася за штучним мінералом тільки в країнах Східної Європи і в республіках колишнього СРСР. В інших же державах його зазвичай називають цирконитом.

Сучасна технологія виробництва фіанітів розроблена. Ці кристали вирощують досить швидко, приблизно за 8-10 мм на годину. Промислова установка забезпечує отримання цих каменів по кілька тисяч за добу. Внаслідок цього вартість фіанітів низька.

Фіаніти в якості вставок використовуються для прикраси ювелірних виробів, в основному з золота і срібла. В біжутерії їх застосування забезпечує контрастність різних композицій, в тому числі як імітація діамантів.

Необхідно відзначити, що має місце і природний фіаніт, який називається тежеранитом. Вперше його знайшли в 1966 р. недалеко від озера Байкал, в Тежаранском ущелині, яке і дало йому назву.

Це природний самородок червоного або оранжевого кольору. Розміри у нього малі, до 1,5 мм, що не дозволяє використовувати його в ювелірній справі. Що дорожче - цирконій або фіаніт

Для того щоб зрозуміти різницю у вартості цирконію і фіанітів, треба отримати уявлення про те, що пропонується сучасними ювелірами на ринку.

Практика показує, що продавці часто самі не можуть зрозуміти різницю, називаючи природний циркон цирконієм, а двоокис цирконію – цирконом, а не фианитом.

Так як відрізнити цирконій від фіанітів?

Самоцвіт циркон, який в побуті прийнято називати цирконієм, - це природний рідкісний мінерал. Фіаніт - штучний, синтетичний, недорогий камінь. Не фахівцям відрізнити їх з першого погляду складно, і для цього треба знати деякі секрети.

Так, треба пам'ятати, що натуральні камені не можуть бути ідеально чистими. У них обов'язково має бути наявність пустот, вкраплень. Якщо їх немає, то з великим ступенем імовірності це штучний камінь.

Фіаніт і цирконій. В чому різниця? У вазі. Штучний циркон набагато важче свого природного двійника.

Колір фіан та яскравий блиск насиченою. Природні циркони мають специфічний непомітний алмазний перелив.

З урахуванням того, що це два різних за походженням мінералу (природний і штучний камінь), питання, що дорожче - цирконій або фіаніт, вирішується на користь першого. Ціни на циркони

Цей самоцвіт далеко не всім по кишені. Його вартість знаходиться в прямій залежності від забарвлення каменя. Сучасні ювеліри використовують в основному коричневі, червоні, зелені і сині мінерали. По вартості на першому місці ті, у яких сині кольори. Далі за спаданням червоні, зелені. Вартість каменів з коричневими відтінками набагато нижче. З іншими кольорами - ще дешевше.

В даний час на ринку склалися приблизно такі ціни: синій циркон коштує від 170 до 400 доларів США за карат (загальноприйнята одиниця маси, що дорівнює 200 мг - 0,2 р.). Вартість зелених і червоних мінералів знаходиться в діапазоні від 150 до 250 доларів США. Коричневі циркони коштують від 100 до 150 доларів за карат. Ціни цирконію інших квітів на 5-15% нижче тих, які мають коричневі відтінки.

У часи Середньовіччя циркони з червоно-коричневими і яскраво-червоними відтінками, які іменують ще гіацинтами, вважалися дуже популярними каменями-самоцвітами. Цінувалися вони трохи менше, ніж перли. Проте в даний час інтерес до них значно впав. Гіацинти в основному користуються попитом у осіб, що виявляють інтерес до паранормальних явищ та захоплюється езотерикою. Ціна на фіаніти

Ціна на штучний аналог циркону, фіаніт, невисока, залежить від кольору каменя, не перевищує 3 долари США за карат.

Сучасний ювелірний ринок встановив приблизно наступне ціни на фіаніти: дрібні партії 100 штук, стоять на оптових ринках близько 10-15 доларів. На їх вартість впливає ряд факторів.

Фіаніти, які імітують рубіни, смарагди, сапфіри, топази, коштують дорожче. Це обумовлено тим, що зелені і сині кольори синтезувати складніше. Внаслідок цього ціни на них в 2-3 рази вище.

Виходячи з розмірів, вартість фіанітів різна. Всі штучні циркони до 3 карат в основному мають стандартну вартість. Більш об'ємні, важкі фіаніти зазвичай дорожче. Їх вартість знаходиться в прямій залежності від виробника, а також від конкретних добавок при стабілізації штучного мінералу.

На ціну фіанітів впливають і застосовуються до них способи огранювання. Проте її на конкретний виріб встановлює ювелір. З урахуванням того, що камінь досить простий в обробці, йому надають всілякі форми, в тому числі і традиційні діамантові. Мають форми краплі, серця, пятигранного багатокутника, оцінюються вище.

Фірма-виробник також має значення при встановленні вартості фіанітів. Так, фірма Сваровскі, всесвітньо відомий виробник штучних кристалів, свої камені продає за вищими цінами, ніж вироблені в Китаї, Таїланді.

На підставі викладеного випливає: при відповіді на питання про те, що дорожче - цирконій або фіаніт, треба пам'ятати, що останній ніякого відношення до дорогоцінних і самородним камінню, на відміну від циркону (цирконію), не має. Є досить простим штучним створенням з низькими виробничими витратами.

Файзуллін Ігор



Категория: Мода