Бар'єрний метод контрацептиву: поняття, види контрацептивів, вибір кращого і рекомендації лікарів
Опубликованно 13.11.2018 13:14
Суть даного методу контрацепції полягає у створенні перешкоди на шляху сперматозоїдів до яйцеклітини. Дане перешкода може бути хімічним або механічним, а також використовуватися чоловіками або жінками. Контрацептиви бар'єрного типу на сьогоднішній день є найбільш ефективними серед усіх відомих методів запобігання від небажаної вагітності. До їх переваг також слід віднести і захист від венеричних захворювань, а також їх ускладнень. Розподіл коштів
Запобігання бар'єрним методом здійснюється за допомогою жіночих або чоловічих контрацептивів. Останні представлені тільки презервативами, які відомі світу ще з XV століття. Сьогодні даний метод запобігання найбільш популярний. Виготовляються презервативи найчастіше з латексної гуми, але у виробництві можуть використовуватися і інші синтетичні або біологічні матеріали. Сьогодні бар'єрний метод контрацептиву з допомогою чоловічих кондомів не тільки виконує свої прямі обов'язки, а й підсилює приємні відчуття під час статевої близькості. Для цього виробники додають в презервативи спеціальні хімічні мастила, виготовляють їх різної форми, розміру, структури поверхні і навіть кольору.
Жіночі способи запобігання бар'єрним методом здійснюються за допомогою: жіночих кондомів; шийкових ковпачків; діафрагм піхвових; хімічних сперміцидів. Свідчення
Бар'єрний метод захисту від незапланованої вагітності та зараження статевими інфекціями рекомендований жінкам з протипоказаннями до гормональних контрацептивів і внутриматочным засобів захисту. Також бар'єрна контрацепція є єдиним засобом захисту при годуванні груддю.
Рекомендують фахівці створення перешкод на шляху сперматозоїдів і жінкам, які мають рідкісні і нерегулярні статеві зв'язки, а також при наявності партнера з прискореною еякуляцією.
Оскільки бар'єрний вид контрацептивів додатково захищає організм ще і від венеричних захворювань, то використовувати такі засоби слід при випадкових статевих зв'язках навіть при використанні інших варіантів вагітності, щоб знизити ризик випадкового зараження. Чоловіча захист
Єдиний варіант захисту, який використовується чоловіками, – це презервативи. Виготовляють їх із сліпий овечої кишки, колагену, поліуретану і латексу. Принцип дії полягає у перешкоджанні попадання сперми в піхву. Затримати при цьому проникнення в організм збудників венеричних захворювань можуть лише латексні контрацептиви. Бар'єрні засоби з біологічних матеріалів мають пористу структуру, через яку мікроорганізми легко проходять. Латекс взагалі не має ніяких пір навіть при самому великому збільшенні, тому вважається, що матеріал здатний затримати абсолютно будь-які мікроби статевих органів.
При цьому від інфекцій, що передаються через контакт шкіри, засоби не захищають, оскільки не закривають всю контактіруемие поверхню тіла.
Для полегшення використання всі латексні вироби для контрацепції обов'язково обробляються спеціальною змазкою, яка може бути виготовлена на основі силікону або води. При бажанні додати мастила не можна використовувати вазелін, креми та будь-які рослинні і тваринні масла або жири, оскільки це значно знижує ефективність кондомів. У таких випадках краще скористатися спеціальними гелями або гліцерином.
Якість будь-якого виробу залежить від особливостей його виробництва, строків та умов його зберігання. Чим довше презерватив буде зберігатися, тим менш еластичною і міцною буде ставати його поверхню. Переваги і недоліки
Бар'єрний метод контрацепції за допомогою кондомів не тільки захищає безпосередньо від вагітності, а ще й значно знижує ризик можливості венеричних захворювань, що, безсумнівно, є головною перевагою такого варіанту запобігання. Їх рекомендують використовувати не тільки при вагінальному контакті, а й при оральних ласках або анальному зносинах.
Також плюсом методу є доступність презервативів в будь-якій аптеці або магазині, їх висока ефективність і можливість підтримувати ерекцію при відповідних проблеми. Також метод є ефективною профілактикою безплідності, пов'язаної з запальними захворюваннями і єдиним варіантом контрацепції при алергії на сперму.
Серед недоліків чоловічих кондомів слід відзначити зниження гостроти відчуттів у обох партнерів під час статевого акту і можливе прояв алергії на латекс або поява подразнення у піхві та області вульви. Також для використання презерватива потрібно виконувати певні маніпуляції безпосередньо перед проникненням. Жіночі презервативи
Даний бар'єрний метод контрацептиву з'явився набагато пізніше чоловічого. Жіночі кондоми називають ще фемидоми. Виготовляються вони з латексу і поліуретану, тому при алергії на перший матеріал не підходять жінці. В інших випадках засіб досить зручне і робить жінку залежною від чоловіків в плані запобігання. Являє собою презерватив таку ж латексну трубку, але набагато більшого діаметра – 50-105 мм. Довжина також залежить від обраного розміру і може становити 8-18 див. На обох кінцях кошти є спеціальні кільця.
Зовнішнє не дозволяє контрацептиву увійти в піхву і покриває всі статеві губи, а внутрішнє вводиться всередину, представляючи собою діафрагму. Його діаметр набагато менше. Переваги і недоліки
Бар'єрні методи контрацепції для жінок можуть використовуватися, незалежно від стадії ерекції чоловіка, а це певна перевага. Також жіночі презервативи роблять жінку незалежної при необхідності запобігання незапланованої вагітності і при правильному використанні так само ефективно захищають її від венеричних захворювань. Фемидом також не впливає на мікрофлору піхви, не пошкоджує її слизових, не має протипоказань (за винятком наявності алергії на латекс, але в такому разі можна застосовувати поліуретановий презерватив). Залишати в піхву презерватив можна на 10 годин, а вводити його за кілька годин до злягання. Фахівці рекомендують цей спосіб захисту при алергії на сперму.
Серед недоліків слід відзначити тільки те, що купити фемидом можна далеко не скрізь і за високої вартості. Піхвова діафрагма
Дане пристосування являє собою куполоподібну сферу діаметром 50-105 мм. Виготовляється найчастіше з латексу і обов'язково має гнучкий зовнішній обідок, що дозволяє утримувати діафрагму в правильному положенні.
Бар'єрний метод оберігання від вагітності за допомогою вагінального діафрагми заснований на перешкоду проникнення сперматозоїдів до шийки матки. Максимальна контрацептивна дія досягається завдяки наповненню її куполи сперміцидами.
Перед використанням потрібно спорожнити сечовий міхур, пристосування слід обробити дезінфікуючими засобами або промити водою з милом і перевірити цілісність поверхонь. Після цього краю і внутрішню частину діафрагми обробляються сперміцидами і засіб вводиться в піхву безпосередньо перед зносинами, з допомогою зведення його країв. Видаляти пристосування рекомендовано через 6-8 годин після введення, але не пізніше доби, оскільки може початися токсичний шок. Діафрагму миють, сушать і кладуть в упаковку для подальшого зберігання. Різновиди
Щоб бар'єрний метод контрацептиву з діафрагмою був максимально ефективним (а це 94 %), підбирати форму і розмір пристосування слід індивідуально. В залежності від будови обідка розрізняють діафрагми: зі спіральною пружиною; з плоскою пружиною; з перетинкою; з дугоподібною пружиною.
Також засоби відрізняються за розміром. Переваги і недоліки
Головним плюсом такого способу захисту є зниження ризику розвитку патологій шийки матки. Також до переваг слід віднести багаторазове використання, доступність і простоту.
Серед мінусів діафрагми відзначають невелику ефективність, оскільки підібрати правильний розмір не так просто. Також засіб змінює мікрофлору піхви, може провокувати алергічні реакції на латекс і бути причиною болів у животі (з-за неправильного розміру). Значним недоліком пристосування є ризик інфекцій сечових шляхів і затримка сечовипускання, оскільки, перебуваючи в піхву, діафрагма придавлює сечові шляхи.
Певні рекомендації до використання мають всі бар'єрні методи контрацепції. Показання та протипоказання їх в основному однакові, але при використанні діафрагми слід звернути увагу на широкий список заборон. Так, використовувати цей засіб не можна: при патології шийки матки; при опущенні матки, тазового дна і стінок піхви; при хронічних запаленнях статевих органів; після пологів або аборту; при ємному піхву; при підозрі на вагітність. Шийкові ковпачки
Виготовляються також з латексу і за способом використання нагадують попередні пристосування. Їх відмінність від діафрагм в меншому діаметрі, максимальний розмір ковпачка 31 мм.
Перед введенням у піхву третину чаші також наповнюється сперміцидом. Робити це необхідно безпосередньо перед зляганням, після чого засіб залишається у піхві ще мінімум 6 годин. Фіксація ковпачка здійснюється завдяки його присасывающему властивості, але до тих пір, поки точно не ясно, що його розмір підібраний правильно, рекомендується запобігати додатковими засобами, зокрема, презервативами. Перевіряти ж його положення слід після кожного статевого акту. Ковпачок повинен кріпитися на шийку матки, закриваючи доступ до її порожнини.
Даний бар'єрний метод дає ефективність контрацептиву в 91 % - 84 % у родили жінок. У тих, хто вже має дітей, ефективність знижується до 74 % - 68 %. Аналогічні показники у вагінальної губки, яка зовні схожа з шийним ковпачком, але на сьогоднішній день має поширення тільки в країнах Європи.
Тільки лікар може правильно підібрати підходящий розмір ковпачка відповідно до особливостей організму жінки. При певних генітальних аномаліях використовувати пристосування заборонено. Інші наявні протипоказання аналогічні тим, що описані для діафрагм. Розрізняють поглиблені ковпачки, куполоподібні і з формою дзвони. Рекомендації лікарів
Серед усіх бар'єрних методів контрацепції для жінок лікарі радять віддавати перевагу презервативам. Вагінальні діафрагми і шийкові ковпачки не можуть дати аналогічною ефективності навіть при правильному використанні, але все ж рекомендуються жінкам при певних обставинах. У їх числі: грудне вигодовування; бажання захиститися від венеричних захворювань без використання презерватива; неможливість оберігатися іншими способами; неможливість використання внутрішньоматкових контрацептивів; нерегулярне статеве близькість; необхідність додаткового захисту; тимчасове використання при періоді підбору постійного контрацептиву; часта зміна статевих партнерів. Хімічний бар'єр
Такий захист створюють спеціальні речовини, що при контакті з якими чоловічі клітини гинуть або втрачають рухову активність.
Діючими речовинами сперміцидів можуть бути різні хімічні сполуки, обов'язково діють миттєво, оскільки сперматозоїди здатні потрапляти в шийку матки вже через мить після еякуляції. Згубно хімікати діють і на деякі бактерії, тому теоретично цей метод може знижувати ризик венеричних захворювань, але на практиці його результати низькі і покладатися на них не слід. Виробляються засоби у вигляді вагінальних свічок, плівок, губок або таблеток.
Серед мінусів, крім низької ефективності, варто відзначити ризик появи дискомфорту, запаху і слідів на спідній білизні. Серед переваг відзначають доступність і простоту використання. Висновок
Механізм дії бар'єрних методів контрацепції заснований на перешкоджання проникнення сперми в матку. Сьогодні інтерес до них підвищений завдяки ще й здатності захищати організм від венеричних захворювань. Застосовувати їх можна самостійно або в поєднанні з гормональними засобами для підвищення ефективності.
Лікарі рекомендують використовувати для запобігання презервативи, але в певних обставинах необхідно інші методи. Підібрати їх самостійно неможливо (діафрагми і ковпачки), тому обов'язково потрібно звертатися до гінеколога за консультацією. Автор: Оля Бодрова 12 Листопада, 2018
Категория: Отношения