Благородний опал: опис каменю, різновиди, застосування. Прикраси з благородним опалом
Опубликованно 15.08.2018 02:55
Найбільш красивим і незвичайним самоцветом вважається опал. З-за своїх особливих властивостей, він має дуже складну структуру. Він відрізняється красивими кольоровими відблисками. Це не які-небудь включення, а сама структура мінералу така незвичайна, з переливами. Саме за цю красу камінь опал дуже ціниться. Мінерал буває різних видів і різновидів, але найбільш цінним вважається камінь шляхетний опал. Про нього мова і піде в нашій статті. Ви дізнаєтеся про його зовнішніх ознаках, застосування, розгляньте фото прикрас з каменем.
Опис каменю
Мінерал опал використовується не тільки в ювелірній промисловості, але в техніці, різних виробах. Найбільше радує благородний підвид цього каменю. Опис благородного опалу варто почати з того, що він є різновидом мінералу з грою кольору, яка називається опалесценцією. Деякі камені характеризуються однотонної грою кольору, а інші — різнобарвною.
Ювеліри дуже люблять використовувати цей надзвичайно блискучий камінчик. Опал за своєю структурою — це впорядковані сфери в різних упаковках. Вони мають однакові діаметри зі своєрідною структурою. З-за цього колір відображається з різною довжиною хвиль, що створює ефект іризації. Під різним кутом спостереження камінь переливається по-особливому.
Опалом називають мінерал, що складається з води та кремнієвої кислоти. Це своєрідна різновид кварцу. У ньому містяться мікрочастинки кремнезему, завдяки яким і досягається ефект заломлення кольору і гри різними тонами. Це властивість додає каменю унікальність.
Формула опала така ж, як і у кварцу, тільки це аморфна форма. У камені міститься від 5 до 30 % води, що іноді призводить до його розтріскування. Натуральним опалам притаманні всі кольори веселки, зустрічається більше ста різновидів. Різнобарвним відтінкам камінь зобов'язаний своїм домішок: нікелю, заліза та інших елементів.
Види опалів
Існує дуже багато різновидів опала, але за основною класифікації виділяється три види: Шляхетний опал. У нього незвичайна краса, обумовлена спалахами кольору на поверхні камінця. Зустрічається чорний благородний мінерал і кристалічний. Про чорних каменях ми поговоримо трохи пізніше. Ювеліри найчастіше використовують кристалічні опали. Вони світлі і напівпрозорі, дуже ніжно виглядають в прикрасах. Благородні камені мають багато різновидів, мова про яких піде нижче. Звичайний опал. Характеризується аналогічними з благородним каменем властивостями, тільки у нього однорідна забарвлення. Кольорові переливи тут відсутні. Звичайний опал цінується за чистоту свого кольору. У природі знаходять чисті білі, жовті та оранжеві мінерали. Болдер-опал. Це кристали мінералу в залізній руді.
З історії каменя
Ще в глибоку давнину захоплювалися ювелірним опалом. Про це свідчать описи Плінія. Він говорив, що цей камінь дуже важко описати через його гри кольору. В опалі він бачив фіолетовий відблиск аметиста і ніжно-зелений колір смарагду. Все це змішується докупи і сяє яскравістю, важко яка виражається словами.
З джерел стає зрозуміло, що вже в далекі часи шахраям вдавалося підробляти опал на високому рівні. Довгий час камінь не використовували через поширився забобони, що він приносить нещастя. Багато поколінь людей боялися носити опал, поки в Австралії не відкрили чорний камінь. Його не можна замінити нічим іншим, тому популярність стала приголомшливою.
Так, поступово стали відкривати все нові й нові різновиди світлого і чорного опала. Світлі опали жовтуваті, їх багато. А от чорний благородний вигляд більш рідкісний. Він буває з темно-синій та чорно-сірої забарвленням. Іноді під променями сонця синій опал переливається жовтим кольором.
З часом для класифікації опала стали враховувати його прозорість, колір і блиск. Також цінується твердість опала і його домішки. Сьогодні благородний мінерал зараховується до дорогоцінних каменів, тому що якісний зразок коштує чималі гроші. Опали найчастіше округляють або роблять з нього овали. Камінь дуже любить вологу, тому його потрібно іноді опускати у воду чи тримати у вологому серветці.
Визначення якості мінералу
Найбільше опалів обробляють приватні майстри. У них молочний колір і слабка гра кольору. Щоб провести тест на благородство опала, потрібно віддалити його від очей на відстань 60-90 див. При денному освітленні камінь повинен заграти різними кольорами. А якщо вам потрібно буде наближати камінь дуже близько для розгляду переливів, то це не зовсім якісний матеріал.
Для опала найбільше підходить спосіб обробки кабошон. Це коли камінь роблять опуклим, відполірованим і без граней. Відшліфований опал кабошон відрізняється овальної або кулястої формою, плоскою з одного боку. Загалом, цей матеріал піддають не огранювання, а шліфуванні. Перш ніж опал шліфувати, його дивляться у воді або гліцерині. Це дає можливість визначити напрямок красивого переливу кольору.
Якщо для благородних каменів не створити вологі умови, то вони можуть потріскатися. Тільки один білий опал з Австралії є винятком. Для запобігання такого неприємного результату опали піддають спеціальній обробці — стабілізації.
Основні джерела каменю
Великі поклади опалів зустрічаються рідко. Вони залягають тонкими шарами або ж лінзами. Австралія лідирує за видобуток опалів, тут знаходиться 97 % всіх родовищ мінералу. Інша видобуток припадає на Мексику, Гватемалу, Японію, США, Бразилії, Гондурас. Найбільш затребуваними є австралійські і ефіопські опали.
Широке поширення мінералу в Австралії послужило приводом до оголошення його національним каменем. Це дуже красивий кристал, що переливається всіма кольорами веселки. Аборигени навіть говорили, що цей мінерал створила веселка впала на землю. Знаходять в цій країні і чорні опали, поклади яких становлять лише 5 % усього видобутку мінералу.
20 років тому відкрилися ефіопські родовища. Там вони знаходяться в базальтових і риолитовых породах. Ці мінерали барвисті і багатоколірні. Зустрічаються блакитні, сині і жовті екземпляри. Різновиди благородного виду
Різновидів блискучого мінералу дуже багато. Варто назвати найяскравіші примірники: Білий опал. Переливається біло-блакитними тонами, має напівпрозорий колір з молочними відтінками. Вогненний вигляд. Наполовину прозорий камінь, переливається під кутом. Буває в червоній і винно-жовтої забарвленням. З боку нагадує блиск вогню. Гиалит. Відрізняється прозорістю, що нагадує скло. Гидрофан.
Властиві риси каменю
Вважається, що якщо людина носить опал, то камінь передає йому свій магічний дар. Володар мінералу може стати пророком, провидцем або вгадувати долю. В Індії камінь дають носити дітям, щоб вони були здоровими і тяглися до знань. У різних народів склалося своє уявлення про властивості опала. Жителі Сходу асоціюють його з оманливими надіями, а західні представники вважають його символом довіри, надії і любові. Мінерал сприятливо впливає на очі і нервову систему.
Опал використовують для проведення діагностики. Якщо раптом господар починає хворіти, камінчик відразу змінює колір, попереджаючи про небезпеку. Особливо це проявляється при простудних захворюваннях, коли підвищується температура. Висихання змушує його змінюватися.
Опал — прекрасний засіб для натхнення, він пробуджує уяву. Якщо камінь носять творчі люди, то їх здатності тільки активізуються. У нього чудові очисні здібності. Зміст в опалі води сприяє посиленню почуттів, бажань, пристрасті та кохання.
З лікувальних властивостей опала можна виділити здатність налагоджувати травлення. Він знімає негативні емоції і розлади. Зелений камінь знищує віруси. Якщо носити кільце з благородним опалом, то це сприятиме роботі серця і печінки.
Магічний вплив опалів
Кожен вид опала надає те чи інше магічну дію: Вогненний камінь володіє захисними властивостями. Володар отримує владу і домагається свого. Він сприяє підключенню внутрішньої енергії, резервів, сили. Це своєрідний символ надії, обіцяє зміни. Вогненний опал добре носити людям після емоційного потрясіння, щоб легше пережити стрес. Цей вид каменю також притягує гроші і посилює пристрасть між закоханими. Синій опал виконує бажання. Ним користуються ті, хто мріє вийти за межі фізичної реальності. Синьо-зеленому опалу притаманні властивості відкривати нові враження, допомагати в зміні поглядів на життя. Він сприяє зняттю емоційних навантажень і переживань. Зелений вигляд вважається каменем здоров'я. Він омолоджує, зміцнює і очищає організм. Також він веде до стабільності у відносинах. Володар каменю емоційно піднімається і бачить сенс у житті. Опал рожевого кольору координує духовність. Здібності ще більше активуються, і йдуть головні болі. Чорний опал пов'язаний з підвищенням привабливості. Він притягує удачу, володіє високою енергією для наповнення життєвими силами. Ціна на прикраси з опалом
Ціну на вироби з благородним кристалом встановлюють залежно від кольору, відтінків та краси переливів. Найдорожчий — чорний опал. Ціна на нього починається від 300 доларів за карат. Білий камінь коштує близько 80 доларів за карат.
Але каменя не завжди була така вартість. На неї впливали мода і забобони. Справа в тому, що опал має властивість змінювати колір, забруднюватися, втрачати блиск. Деяких лякає або, навпаки, захоплює незвичайна забарвлення мінералу.
Методи облагороджування мінералу
Сьогодні навчилися робити синтетичний камінь під опал. Але існує багато способів облагороджування натурального мінералу. Часто для краси камені проходять певну обробку.
Іноді на ринках продають дублети і триплети, просякнуті димом. Їх виготовляють на основі каменів, на які зверху наносять шляхетний опал. Відрізнити такий облагороджений камінь від цього опала з першого погляду неможливо. Щоб це зробити, потрібно взяти камінь у руки і подивитися на нього збоку — ушляхетнене виріб буде складатися з двох половинок. Звідси і назва — «дуплет».
Часто зустрічаються і триплети. Їх верхня частина нагадує півсферу або купол зі скла або кришталю. А дві нижні такі ж, як і в дуплету. Якщо камінь можна розглянути в профіль, то будуть помітні три його шару.
Найчастіше облагороджують опали димом. Саме так облагороджують камені в Ефіопії. Іноді використовується забарвлення опалу. Колір можуть зробити більш насиченим або яскравим.
Чорний благородний опал
Він цінується найбільше. Також він найкрасивіший. У чорному камені накопичені відтінки, ефектно підкреслені темним фоном. Буває, що на чорному плані мерехтить кілька відтінків, а іноді там переливаються всі барви веселки. Чорний благородний опал може коштувати близько 2 000 доларів за карат. У цьому він майже порівнюється з діамантом. Прикраси з благородним опалом
Вироби, інкрустовані опалами незвичайної краси, користуються великим попитом у цінителів прекрасного. Цей камінь зустрічається в сережки, кулони, браслети, брошки. Найчастіше опал обрамляють сріблом, але зустрічаються і золоті вироби. Така прикраса буде коштувати 12-15 тисяч рублів. Якщо ціна на виріб більш низька, значить, мова йде не про сьогодення опалі. Дешево благородний мінерал не продається. Краще купувати такі прикраси не на ринках, а в спеціалізованих магазинах і салонах. Вибір колірної палітри прикрас з опалами дуже великий. Такі вироби показують статус власника, вольові якості і смак господаря. Автор: Чорноус Троянда 10 Серпня, 2018
Категория: Мода